Калемегдан – Варошке капије и бедеми
Зиндан капија
Испод ове капије налази се култни ресторан „Калемегданска тераса“ и Доњи град.
Зиндан капија једна је од многобројних капија на Београдској тврђави, изграђена у целини са суседним зградама и капијама, као средња капија у правцу Дунава. Повезана је са Деспотовом капијом, изнутра и Леополдовом капијом, споља. Изграђена је средином 15. века.
Карактеристична је по томе што се налази између две округле куле, које је чине најпознатијом и најупечатљивијом капијом Београдске тврђаве како због звучног имена тако и због карактеристичног изгледа.
Сахат-капија
Југоисточна капија, гледано према граду на унутрашњем зиду, повезана мостом са Унутрашњом Стамбол капијом. Мостови у тврђави су били дрвени, да би се у случају напада могли спалити. Капија је названа по Сахат Кули, изграђеној у 19. веку, а саму капију је у 17. веку изградио венецијански инжењер Андреа Корнаро, па је понекад називају и Корнарова капија. Занимљиво да је Корнаро дошао у београдску тврђаву у време аустријске окупације 1688-1690., а затим пребегао Турцима који су преотели тврђаву и наставио радове за њихов рачун у следећој деценији. Кажу да је чак помогао Турцима да поново освоје град тако што је подметнуо пожар у барутном магацину. Турци су га наградили и саградио је кућу у Горњем граду, близу Пашиног конака који је изграђен на месту замка деспота Стефана Лазаревића. Над Корнаревом барокном капијом, неких пола века после његове смрти, око 1750 године изграђена је кула са четири сата и од тада је прозвана Сахат кула.
У сачуваној изворној грађи из 18. и прве половине 19. века забележени су различити називи за означавање западног улаза у Горњи град. Најчешће су коришћена имена комуникација према одређеном одредишту, па се тако ова капија називала: „Шабачка”, „Босанска” или Скривена капија (јер има података да је била стално затворена), а понекад се називала и Сава капија или „Водена (Су) капија”, јер на трурском вода се каже су.
Данашња Краљ капија се налази у најбоље очуваном делу београдске тврђаве, из периода архитектуре барокне епохе или Барокног Београда, како неки називају тај период. Западну страну овог простора затварају три каскадно поствљена бастиона на ободном делу камените литице према Доњем граду, која прате терасу Јужног бедема Подграђа. Према улазу у капије због нивелације терена усечен је високи насип који је озидан. Са источне стране то су зидови Великог тврђавског бунара познатијег као Римски бунар.
Видин капија