Велики Калемегдан

После сабора у Дежеву 1282. године, Београд са тврђавом први пут прелази у састав српске државе у време владавине краља Драгутина, који је од Угарске добио бановину Мачву и Срем. Српски краљ Драгутин добија на управљање део српске земље и под његовом владавином је све до његове смрти 1316. године. Следеће три године Београд остаје у власти Србије под управом брата му, краља Милутина, који није успео да се одупре офанзиви Угара. Само реч две о краљевима Милутину и Драгутини. Краљ Урош син Сефана Првовенчаног био је ожењен Јеленом Анжујском и са њом је имао два сина: Драгутина и Милутина. По његовој смрти, северни део Србије до и са Београдом приде Драгутину а јужни део Милутину. Како је Драгутин пао са коња, то по даташњим обичајима, владар није могао бити неко ко има физичке недостатке, па је морао да преда власт брату Милутину.
Из тог периода није нам остало ништа од зграда и података. Тек од владавине Стефана Лазаревића, наилазимо на остатке града.
У северозападном делу Горњег града сачувани су остаци замка деспота Стефана Лазаревића. Цитадела или унутрашњи град настала је првобитно као византијски кастел у XII веку. Комплетно је изграђена за време деспота Стефана Лазаревића, који је владао од 1404. до 1427. године. Археолошким истраживањима која су вршена систематски до 1980. године откривени су остаци бедема с кулама, калдрмисани прилаз замку са североисточне стране, са округлим стубовима на које се некад ослањао покретни мост. Пронађени су остаци оружја, камена ђулад, остаци керамике, новца и других предмета из деспотовог и из каснијих времена. У аустријско-турским борбама крајем XVII века замак деспота Стефана Лазаревића готово је у потпуности уништен.











Велико степениште у Калемегданском парку је најмонументалнији мотив парка Калемегдан. Налази се на југозападном делу Београдске тврђаве, на месту некадашњег бедема и скривеног пута. Степениште је изграђено током великог преуређења и обнове парка Калемегдан након Првог светског рата. Главни радови су завршени 1928. године. За време Другог светског рата степениште је оштећено током бомбардовања Београда у априлу 1941. године, као и касније током рата. У време када су се степенице реновирале, почело је пресељење посмртних остатака са Ташмајдана на Старо гробље. Градској управи Београда остављен је велики број надгробних плоча, па су оне употребљене за грађевинске радове у Београду, укључујући радове на путу, који велике степенице повезује са остатком тврђаве. Пут који повезује тврђаву са Доњим градом, био је у потпуности направљен од надгробних споменика, а београдски хроничар Зоран Николић именовао га је „путем бивших покојника”. Надгробни споменци су коришћени и као пиједестал оближњег споменика Победник. Упркос што је на простору Балканског полуострва била пракса да се стари материјали уграде у нови објекат, Београђани су протестовали због овог поступка. Једна од клупа у непосредној близини степеница направљена је на исти начин и на њој је било јасно видљиво име покојника Аксентија Јовановића, заједно са исклесаним крстом и лобањом. Ово су објавиле Вечерње новости 18.10. 2019. године као чланак: „Откривена мистерија камена испод Победника- надгробни са Ташмајдана“. После Другог светског рата степениште је делимично рекоструисано, а занемарено током педесетих и шездесетих година. Током осамдесетих година прорадило је клизиште и Велико степениште се у потпуности урушило, с обзиром на то да је било положено на земљану подлогу. Тада су урађена комплетно нова газишта и ограда од брачког кречњака. Ипак, тај материјал се није показао добрим и након 20 година се услед мраза разслистао. У октобру 2006. године степенице су поново обновљене, али се метод реконструкције показао као лош. Пукотине су биле испуњене цементом и вештачким каменом, који је само убрзао пуцање.










Претпоставља се да постоји доток подземних вода системом сифона, простора у које се вода скрива и из којих извире због разлике у притиску. Стручњаци кажу да је тешко објаснити зашто ниво воде расте у време кад нема падавина и док водостај Саве опада. До дна бунара води 212 степеника. Два спирална ходника, са двоструким степеништем, обавијена су и уплетена низ бунарски цилиндар. Једним се спуштало у дубину до дела бунара за снабдевање свежом вода у случају опсаде града, а другим пењело назад за захваћеним судовима воде ка излазу на површину. Након сваких неколико степеника налази се полукружна ниша која је служила за одмор, али и место за бакље. Према догађају убиства из 1954. године, када је човек бацио тело своје љубавнице у окно бунара снимљен је филм Душана Макавејева “Љубавни случај или трагедија службенице ПТТ”. После две године пронађен је леш. Злочинац је хтео да се ослободи своје љубавнице и када су ушли у бунар наговорио је да погледају на доле и суновратио је у мрачни амбис. Тако је тајна и откривена. Мистериозни амбијент је заинтересовао познатог режисера Алфреда Хичкока за време посете Београду 1964. године. Он је изјавио да су таква места за њега права посластица. Међутим, као и сви који дођу у Београд, обећају „куле и градове“ али чим оду забораве. Међутим, друга тајна је смрт жене Анте Книћанина, сина војводе Книћанина која је 1882. године осуђена на тамницу због учешћа у атентату на краља Милана и затворена у Римски бунар. Једног дана је нађена мртва, била је удављена. О атентату на краља Милана читајте у поглављу- линку: Варош капија. Када сам већ код слатких прељуба и прељубника да испричам како коју жену воле разни народи. Када су питали Немца, Француза, Италијана и Србина: Ко се више воли жена или љубавница; Немац, рече да више воли жену, Француз, се одлучује за љубавницу, Италијан и од жене и од љубавнице више воли маму, а Србин каже да и од љубавнице и од жене више воли јело, пиће и друштво.

